Archiwum

A r c h i w u m

Światowy Dzień Poezji 2019

image1

Kim jest poeta? Co to jest natchnienie i gdzie go szukać? Kiedy i jak rodzą się wiersze? Do czego poecie potrzebna jest cisza? Czy poetą może być każdy? To tylko nieliczne pytania, na które trudno jest odpowiedzieć. 21 marca, w Światowym Dniu Poezji, na pomoc piątoklasistom ruszyła lubelska poetka i malarka Jadwiga Jaśkowiak.

Poetka od pierwszych chwil urzekła zgromadzone w bibliotece przy ul. Szkolnej audytorium. W centrum poetyckiego nieba umieściła klucz do każdego wiersza – poetę, który przędzie z liter niepowtarzalne, unikatowe dzieła. W obrazach tkanych ze słów, czytając własne wiersze, pani Jadwiga kreśliła rozedrgane pejzaże pełne uniesień. Dowiedzieliśmy się, między innymi, że natchnienie zwykle przychodzi przed świtem, odbywając podróż z głowy do serca. Że zalewa człowieka niczym wezbrana fala, że niepokoi i trapi duszę, ale jedynie przez kwadrans. I że nigdy nie jest za późno na napisanie pierwszego wiersza.

Ta nietuzinkowa artystka przez ponad dwie godziny kreśliła specjalnie dla nas pejzaż słowem i pędzlem malowany. Dlaczego pędzlem, zapytacie? Bowiem pani Jadwiga przybyła do nas we własnej ramie, stworzonej przez własnoręczne malowidła. Były wśród nich ciepłe portrety, zalane słońcem pejzaże, zdyscyplinowana grafika i zaskakujące abstrakcje.

W dowód wdzięczności za oryginalną i arcyciekawą lekcję, zaczarowani słowem i obrazami piątoklasiści wręczyli poetce, jak na pierwszy dzień wiosny przystało, bukiet kolorowych tulipanów. Z rąk nauczyciela biblioteki, pani Ewy Radomskiej, malarka odebrała paletę, pędzle i farby. Artystka odwdzięczyła się tomikami swojej poezji, a już w zaciszu biblioteki i z dala od szkolnego gwaru – fascynującymi opowieściami o własnym życiu.

Jadwiga Jaśkowiak przybyła do szkoły na zaproszenie pani Ewy Radomskiej. W niezwykłej lekcji języka polskiego, mającej charakter warsztatów, uczestniczyła pani dyrektor Teresa Baruk oraz klasa Ve z nauczycielką. W organizacji spotkania pomagała pani Jagoda Woźniak.

Tekst i plakat: „Pejzaż słowem i pędzlem malowany”: Małgorzata Rodziewicz
Zdjęcia: Jagoda Woźniak i Ewa Radomska

www.sp2leczna.pl

image2….image3….image4

image5….image6….image8

***

***

JadwigaJaśkowiak

Z A P R O S Z E N I E

SŁOWA I OBRAZY – spotkanie autorskie

22 lutego 2017 r. godz. 17.00
w FILII 24 Miejskiej Biblioteki Publicznej
LUBLIN, ul. Jana Sawy 7

image1image2Obrazy w szybie to kolejna książka poetycka Jadwigi Jaśkowiak, w której autorka używa jasnych, prostych słów do obrazowania egzystencji współczesnego człowieka, pozwala obserwować myśli, emocje  i uczucia podmiotu lirycznego z pewnego dystansu. Niemal każdy  wiersz kończy wyraźna, nierzadko wręcz zaskakująca puenta, która ujawnia prawdziwą przyczynę reakcji  na  ograniczenia, jakie dzisiejszy świat narzuca człowiekowi. Skłania również czytelnika do własnych przemyśleń i refleksji.

 

 

 

image3image4KWADRATURA SŁÓW – W miniaturach poetyckich poetka nie koncentruje się wyłącznie na człowieku, lecz na niekoniecznie akceptowalnych wydarzeniach z jego życia, pociągających za sobą konflikty. Okresy ich zaistnienia pozostawiają po sobie ślad. Czy człowiek umie sobie z tym radzić? Autorka opisuje te stany starannie dobierając słowa. To swoisty dialog pomiędzy formą i treścią miniatur poetyckich Jadwigi Jaśkowiak i wybranych z cyklu Kwadraty, obrazów pani Elżbiety Jungowskiej.

 

 

Z POZYCJI OBSERWATORA

Przepełniona światłem przestrzeń
tworzy świat form
z marzeń i pragnień powstaje
esencja wszystkich rzeczy

pójdę więc w pole
w eteryczne zwierciadło natury
wpleść swoje uczucia i wyobrażenia

Zmiany w materii uczyni

Zapraszamy !

***

ECHO SPOTKANIA AUTORSKIEGO Z PROMOCJI TOMU POETYCKIEGO

KWADRATURA SŁÓW

Jadwiga Jaśkowiak

ECHO spotkania autorskiego i promocji mojego najnowszego tomu poetyckiego KWADRATURA SŁÓW nie cichnie. Wciąż dzwonią telefony, przychodzą smsy i e-maile, że nie powiem o dużej oglądalności spotkania na YOUTU.BE /www. urokizycia.pl/. Dziękuję panu Zenonowi Krawczykowi za filmik z wydarzenia. Dziękuję Państwu za spędzony ze mną wieczór.

Szczególne dziękuję pani Alicji Patey-Grabowskiej, znakomitej warszawskiej poetce, krytykowi literackiemu, że przyjęła zaproszenie na promocję mojej książki, przyjechała do Lublina aby z lublinianami porozmawiać o poezji i o mojej twórczości.

Nadal mnie cieszy, że z tak dużym zainteresowaniem spotkała się nie tylko moja książka ale i obrazy pani Elżbiety Jungowskiej /ich reprodukcje w naturalnym rozmiarze mogli Państwo obejrzeć i zakupić/. Wprawdzie stan zdrowia nie pozwolił malarce na uczestniczenie w spotkaniu, ale dzięki poczcie PKP zdołały dotrzeć z Warszawy na czas grafiki i albumy z jej malarstwem. Uzyskaną ze sprzedaży książek i albumów Elżbiety Jungowskiej kwotę, przekazałam w całości na rehabilitację artystki. Jeszcze raz gorąco Państwu za to dziękuję.

Panu Andrzejowi Zdunkowi, dyrektorowi Domu Kultury LSM bardzo serdecznie dziękuję za duchowe wsparcie. Pracownikom DK LSM wielkie dzięki za pomoc przy zorganizowaniu spotkania.

Jadwiga Jaśkowiak

P.S. Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć oraz filmiku z przebiegu spotkania.

www.urokizycia.com

https://youtu.be/3dAr3qKsN7A

http://www.domkulturylsm.pl/

img_4495img_4501img_4504

img_4521img_4544img_4584img_4592img_4600

 

2016_12_01-salon-literacki-strona002

2016_12_01-salon-literacki-strona001

zaproszenie_promocja

***


Już wkrótce – w czwartek 1 grudnia o godz. 18:00
w Domu Kultury LSM, Lublin, ul. Wallenroda 4a
– odbędzie się promocja najnowszego tomu poezji Jadwigi Jaśkowiak
„KWADRATURA SŁÓW”

W czasie spotkania udostępnione będą do nabycia książki poetki
oraz reprodukcje obrazów Elżbiety Jungowskiej.

 

***

„Pierwiastki ontologiczno-egzystencjalne wplecione w zwięzłą formę, celne metafory, zaskakująca pointa – oto cechy charakterystyczne poezji Jadwigi Jaśkowiak.”

Alicja Patey – Grabowska
/Poetka, krytyk literacki /

 


jadwiga-jaskowiak-okladka-kwadratura-slowKwadratura słów to mój najnowszy, jeszcze pachnący farbą drukarską tomik poetycki . Tym razem są to miniatury. Ich bardzo krótka, zwięzła forma zmusiła mnie do przekierowania uwagi z samego człowieka na niekoniecznie akceptowalne wydarzenia jego życia, zostawiające po sobie ślad. Czy umie sobie z tym radzić? Według mnie, wszelkie spięcia emocjonalne, nieporozumienia towarzyszące ludzkiej egzystencji wystawiają go na próbę, zmuszają do wykorzystania już zdobytych doświadczeń czy pokonywania wyzwań i tym samym do ciągłego rozwoju. Opisuję te stany, starannie dobierając słowa.
Nie przypadkiem też w tomiku znalazły się fotografie prac artystki, pani Elżbiety Jungowskiej, wyłuskane spośród 22 innych, tworzących interesujący cykl, p.t. Kwadraty. To one, poprzez swoją treść i formę prowadzą swoisty dialog z miniaturami poetyckimi.

Jadwiga Jaśkowiak

 


„Ta poezja jest dla Czytelnika który smakuje życie w każdej jego odsłonie. Niezwykła wrażliwość poetki i rzetelny warsztat, są źródłem głębokich doznań i przeżyć intelektualnych. ”

 /Wypowiedź Czytelniczki /

ZAPRASZAM na spotkanie autorskie które odbędzie się

1 grudnia 2016 r. o godz. 18:00 w Domu Kultury LSM, Lublin, ul. Wallenroda 4a

Link do wydarzenia: www.domkulturylsm.pl


ECHO WYDARZEŃ


SERDECZNIE WITAM. Chociaż promocja mojego najnowszego tomu poetyckiego pt. „Obrazy w szybie” miała miejsce 3.12.2015 r. i jest daleko za nami, nadal rozbrzmiewa echo tego wydarzenia.
Docierają do mnie e-maile, smsy, dzwonią telefony z podziękowaniami za „niezwykły” wieczór. W tym miejscu pragnę podziękować tym wszystkim, którzy osobiście przyszli na promocję mojej książki „Obrazy w szybie”.
Pragnę również podziękować tym, którzy na stronie fotoreportera p. Zenona Krawczyka na YOU TUBE, obejrzeli film z przebiegu spotkania Salonu Literacko Artystycznego Jadwigi Jaśkowiak. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z moją twórczością poetycką i obejrzenia filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=t0vVlQLhT9Q

jak również do obejrzenia kilku zdjęć.

Z A P R O S Z E N I E

image001

 

 

 

Salon Literacko Artystyczny Jadwigi Jaśkowiak

 

SŁOWA I OBRAZY

Dom Kultury LSM, Lublin, ul. Wallenroda 4a
3 grudnia 2015 r. godz. 18.00,
sala widowiskowa DK LSM

Promocja najnowszego tomu poezji Jadwigi Jaśkowiak
Obrazy w szybie

image027 „Obrazy w szybie to kolejna książka poetycka Jadwigi Jaśkowiak, w której autorka używa jasnych, prostych słów do obrazowania egzystencji współczesnego człowieka, pozwala obserwować myśli, emocje i uczucia podmiotu lirycznego z pewnego dystansu. Niemal każdy wiersz kończy wyraźna, nierzadko wręcz zaskakująca puenta, która ujawnia prawdziwą przyczynę reakcji na ograniczenia, jakie dzisiejszy świat narzuca człowiekowi. Skłania również czytelnika do własnych przemyśleń i refleksji.” Wyd. Muz. POLIHYMNIA, 2015

 

W najnowszym tomie poetyckim Jadwigi Jaśkowiak, pt. Obrazy w szybie, wiersze i fotografie współgrają ze sobą. Współgrają na tyle dobrze, że Autorka stworzyła z fotoobrazów i słów instalację – abstrakcyjny pejzaż świata form i myśli.

image006          image008

ZAPRASZAMY na wieczór poezji i sztuki
Salon Literacko Artystyczny Jadwigi Jaśkowiak
Dom Kultury LSM, ul. Wallenroda 4a, LUBLIN
3 grudnia 2015 R. / czwartek /, godz. 18.00
Sala widowiskowa DK LSM

 

Jadwiga Jaśkowiak ( z domu. Mitura) pisze poezję i utwory prozatorskie, maluje portrety, pejzaże, abstrakcje. Pisze Ikony.
image010
Gospodyni Salonu Literacko Artystycznego przy Domu Kultury LSM w Lublinie. W swojej pracowni plastycznej prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci, a dla dorosłych – warsztaty malarstwa intuicyjnego Vedic Art.

image012         image014

Dotychczas wydała: album poezji i malarstwa Wypełnione światłem, zbiór opowiadań To zdarzało się w piątek (2012 r.), opowiadanie IT WOULD HAPPEN ON FRIDAY Crane’s Dream – A Flaing Course oraz poemat Kosmogonia miłości, wyróżniony nagrodą literacką Świętokrzyskiego GUSTAWA 2013 w kategorii poezja.

image016         image018         image020         image022

W 2015 r. ukazał się tom wierszy Obrazy w szybie.

image027

 

R E C E N Z J E

*

Alicja Patey-Grabowska, poetka, krytyk literacki, propagatorka poezji polskiej w kraju i za granicą.

„Obrazy w szybie

         Najnowszy zbiór wierszy „Obrazy w szybie” – (Polihymnia, Lublin 2015) – Jadwigi Jaśkowiak, potwierdza talent autorki, jej wrażliwość na piękno słowa, wrażliwość na realia otaczającego nas świata i Człowieka.
Problemy egzystencjalne, z którymi boryka się homo, jego wewnętrzny świat, świat psychicznego mikrokosmosu ukazuje poetka w sposób zaskakująco trafny.
Operując zręcznie metaforą – obrazem – wszak jest również malarką, kończy utwór pointą będącą rekapitulacją narracji wiersza.

 

„Gniewna myśl zmienia koloryt nieba

szarobure chmury
przyciągają podobne do siebie

emocje wżarte w formę płodzą
coraz głośniejsze myśli których
zagłodzić się nie da

można je tylko pokochać”

Żywioły

 

         Poezja jak w soczewce mikroskopu, ukazuje świat niewidoczny dla naszego zmysłowego postrzegania – ale również kreuje ten świat. W poezji Jadwigi Jaśkowiak splatają się wątki filozoficzne, egzystencjalne, metafizyczne tworząc nowy wykreowany surrealistyczny obraz pełen odcieni i barw.

 

„Kiedy powszednieje księżyc
w moich snach
pojawiają się ptaki

płyną po niebie jak jesienne liście
niewrażliwe na pomruki nieba
co nagania nad mój dom chmury

Krążę wokół ich melodii
jak kameleon zmieniam
postrzeganie świata”

Kameleon

 

Najnowszy tomik „Obrazy w szybie” jest – według mnie – dopełnieniem i rekapitulacją ścieżki twórczej poetki-malarki z Lublina.

Alicja Patey-Grabowska”

**

Wanda Nowik-Pala, poetka, krytyk literacki.

„ODBICIA

„Nie widzimy rzeczy takimi, jakimi są. Widzimy je takimi,
jakimi my jesteśmy” Anais Nin

Czym jest tomik poetycki pochodzącej z Lubelszczyzny malarki, pisarki i poetki Jadwigi Jaśkowiak? Tytuł „Obrazy w szybie” sugeruje prawdopodobieństwo ujrzenia szeregu odbić jej stanów ducha, obserwacji i przemyśleń. Z doświadczenia wiemy, że tego rodzaju obrazy bywają fragmentaryczne, zniekształcone, a przede wszystkim pojawiają się jedynie na chwilę. Zarówno szkło jak i pamięć nie zatrzymuje bowiem niczego na zawsze.

Odbicia w szybie dość często są szare i niezbyt wyraźne. Jedynie światło potrafi sprawić, że pojawia się porażający blask albo nagły rozbłysk feerii barw. Doskonale to potwierdzają ilustrujące tomik artystyczne, pięknie dobrane i wyeksponowane, a wykonane osobiście przez samą autorkę, fotografie. Są one dowodem wielkiej wrażliwości, wyobraźni i wyczucia estetycznego artystki. Już pierwszy rzut oka na okładkę powoduje zachwyt, zachęca do zajrzenia i zgłębienia treści.

O czym mówią wiersze? Najogólniej to ujmując w poetycki sposób ukazują twarz chwili, zdarzenia, przeżycia lub myśli pojawiającej się w zwierciadle codzienności; czasem szczęśliwej, innym razem pełnej rozterek i zadumy. Są poszukiwaniem „zagubionego/ klucza do samego siebie” („Śladami słów”), zapisem bezsennej nocy, która „trzepotaniem ćmy/ obija się o uszy// tworzy myśli” („Bezsenna noc”) lub stanu, gdy w snach „pojawiają się ptaki// płyną po niebie jak jesienne liście/ niewrażliwe na pomruki nieba” wpływając na zmianę postrzegania świata („Kameleon”)

Cyceron co prawda przekonuje, że „żyć – to myśleć”, ale według mnie aforyzm ten należałoby rozszerzyć do postaci „żyć – to myśleć i czuć”. Emocje wpływają bowiem na postępowanie człowieka niemal tak samo jak jego myśli. A czasem okazują się nawet silniejsze, co zauważa i wyraża w swoich wierszach także Jadwiga Jaśkowiak. Według niej „Gniewna myśl zmienia koloryt nieba”(„Żywioły”), a „Na zakrętach życia// przyszłość wzmaga strach”(„W przestrzeni serca”). Często stajemy „Na granicy cienia i światła”, wahamy się, ponieważ podjęcie właściwej decyzji ma wielki wpływ na przyszłość. Nic dziwnego, że budzi to obawy, a nawet paraliżujący lęk przed pomyłką. Zachowanie rozwagi, spojrzenie na problem z odpowiedniej perspektywy bywa trudne, choć znacznie ułatwia życie. Nikt świadomie nie wybiera drogi zapełnionej troską i bólem. Potwierdza to wiersz „Zadanie do odrobienia”, w którym znajdujemy oświadczenie: „Moim zadaniem jest życie/ uczynić szczęśliwszym”. Patrząc na wiszący na ścianie stary kalendarz autorka zauważa jednak, że zawiera on „Zbyt długie cierpienia/ radości za krótkie/ chroniczny brak czasu”. Co robić, by pozbyć się lęków i cierpienia? Cieszyć się chwilą, poddać urokowi przyrody, poświęcić pracy, pasji malowania, pisania i podziwiania dzieł sztuki, czy zaufać umysłowi, szczególnie planowaniu, bo „Gdy jasny cel wyprzedza życie/ zanika lęk” (Uwolniony cel”)? A może uwierzyć, że najbardziej pomocna jest umiejętność odsuwania niewygodnych myśli, „którym nie po drodze ze mną” (W szufladzie”)?

Już dwa i pół tysiąca lat temu Budda stwierdził, że przyczyną cierpień są nasze pragnienia i jedynym wyjściem jest całkowite pozbycie się ich, dążenie do osiągnięcie stanu nirwany. Skoro nasze uczucia są reakcjami, na które sami się decydujemy, powinniśmy nad nimi panować. Najczęściej wpędzamy się w zły nastrój, bo zostaliśmy nauczeni, że dana sytuacja powinna tak na nas działać. Przeżycia tkwią wewnątrz nas, świat zewnętrzny nie ma z nimi nic wspólnego. Ponieważ każde uczucie jest poprzedzone przez myśl, kontrolując myśli możemy sprawować nad nimi władzę. Lecz czy jesteśmy w stanie je kontrolować?

Poetka zdaje się w to wątpić. Według niej umysł jest władcą. To on rządzi, śledzi i decyduje. Czyżbyśmy nie mieli na niego wpływu? Jadwiga Jaśkowiak przypisuje mu wprost nadzwyczajną moc: „Umysł uniemożliwia mi/ bycie szczęśliwą// obserwuje myśli/ wydaje osądy/ rozważa po co i dlaczego// Nie wierzy że o mnie/ troszczy się świat// wciąż nakłada własne/ ograniczenia” („Umysł”). Czym więc jest umysł – sprzymierzeńcem czy wszczepionym w nas obserwatorem i kontrolerem? Czyżbyśmy sami sobie byli winni wpisując w pamięć nakazy i zakazy? Człowiek nie jest samotnikiem, żyje w grupach, odgrywa przeróżne role nakładając odpowiednie maski. Bez nich czułby się niepewnie, bałby się odrzucenia. Podlegamy bowiem wpływom tradycji, religii, prawom i zwyczajom przyjętym przez dane społeczeństwo. Nie każdemu to pasuje, ale godzimy się z tym, by nie być źle osądzonym. Przekraczając normy narażamy się często na wyrzuty własnego sumienia, nie lubimy jednak przyznawać się do tego publicznie. Autorka zdaje sobie z tego sprawę, o czym świadczy fragment wiersza „Zza wczoraj”: „Wychylona zza wczoraj/ oglądam świat wzburzonych emocji słów/ kolorów jasnych spłowiałych i ciemnych/ zbyt grzesznych// Lecz gdy wychodzę na scenę/ nakładam maskę/ i gram swoje życie”. Nadmierne reakcje emocjonalne są więc niepożądane, grzeszne, wręcz wstydliwe. Należy więc je ukrywać. Nic nie da się jedynie zrobić z uczuciami, gdyż tylko one „nie poddają się/ żadnej kontroli” („Takie i takie”), a nawet „W przestrzeni serca/ pomimo nieomiecionego nieba” jedynie „wyzwolone uczucie/ kreuje los” („W przestrzeni serca”). Skoro ani umysł ani uczucia nie są nam posłuszne, na czym się oprzeć poszukując harmonii życia?

Nad pojęciem szczęścia rozmyślano już w starożytności. Platon twierdził, że szczęście polega na zdobyciu przedmiotu naszych pragnień. Widział ich wielość i przeciwstawność, próbował je więc uporządkować. Arystoteles, by uporać się z tą wielością celów, zalecał wybranie najważniejszego z nich, kłopot tkwi jednak w tym, że często nie potrafimy tego ustalić. Przez kolejne wieki rozmyślania o szczęściu kończyły się podobnie. Ludzkie potrzeby są bowiem tak rozliczne, skomplikowane i na dodatek rozbieżne, że nie ma sposobu, który pozwalałby je połączyć. Kant w swej bezradności stwierdził nawet, że pojęcia szczęścia nie da się ogarnąć rozumem. A jednak wciąż próbujemy.

Tomik wierszy Jadwigi Jaśkowiak nie przynosi recepty na szczęście. Nie rozstrzyga też, co kieruje naszym postępowaniem, zmusza jednak do myślenia, dając przy tym okazję do podziwu przystępności języka, a jednocześnie jego trafności podkreślonej użyciem odpowiednich środków stylistycznych. Nie widzimy wyraźnie, gdyż nasze spojrzenie odbite w szybie subiektywizmu „wydyma wargi/ wykrzywia twarz świata” ( „Obrazy w szybie”). Jesteśmy zbyt skomplikowani i zmienni. Miotamy się pomiędzy rozumem, pragnieniami i uczuciami, co dość często uniemożliwia nam odczuwanie satysfakcji i spełnienia. A jednak kochamy to nasze życie dogłębnie, ze wszystkim, co nam przynosi i chwytamy się go do końca nie tracąc nadziei.

Wanda Nowik-Pala

Jadwiga Jaśkowiak, „Obrazy w szybie”, Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin 2015, s. 79”

Serdecznie zapraszam
do Salonu Literacko Artystycznego Jadwigi Jaśkowiak
3 grudnia 2015 R. / czwartek /, godz. 18.00
Dom Kultury LSM, ul. Wallenroda 4a, LUBLIN
Sala teatralna DK LSM

 


q

2015_12_03--salon-literacki-1

2015_12_03--salon-literacki-2
_____________________


unnamed (1)
unnamed
unnamed (1)

2014_10_28-GONGI-1

2014_10_28-GONGI-2

INSIDE-OUT Sławomir Sówka
 
Fundacja Mars, Wenus i Zdrowie

unnamed (1)



NIEZWYKŁE WYDARZENIE !

Salon Literacko Artystyczny Jadwigi Jaśkowiak

ZAPRASZA

28 października 2014 r., wtorek, godz. 18.00,

Dom Kultury LSM, ul. K.Wallenroda 4a, Lublin,(sala teatralna)

na Koncert Gongów

gra zespół PIĄTY ŻYWIOŁ w składzie:

Bogdan Halicki – instrumenty perkusyjne

Izabela Wołowiec – gongi
Sławomir Sówka – gongi, konchy, drumle, śpiew alikwotowy

Piąty Żywioł łączy wielorodny świat dźwięku gongów, ich uniwersalność i wielowarstwowość ze sztuką śpiewu alikwotowego, rytm z atonalnością i archaicznymi odgłosami przyrody. W efekcie wyłania się nowa forma syntonii muzyki, unikalna i otwierająca nowe przestrzenie wyobraźni i wrażliwości. Jest konkretna ale również spontaniczna, jasna i pełna emocji, estetyczna, wirtuozerska i przekraczające granice gdyż rodzi się z intuicyjnej radości grania….

Niepowtarzalny nastrój koncertu tworzy niezwykła „magia” oraz energia muzyki, odczuwana przez słuchaczy zarówno mentalnie jak i fizycznie (rodzaj Mind Spa).

Zapraszamy do niezapomnianej dźwiękowej podróży!


 

2czerwcasa



SALON LITERACKO ARTYSTYCZNY JADWIGI JAŚKOWIAK

ECHO SPOTKANIA Z PISARZEM WŁODZIMIERZEM KŁACZYŃSKIM

2 czerwca 2014 r. gościem Salonu Literacko Artystycznego Jadwigi Jaśkowiak był powieściopisarz, dramaturg i scenarzysta, absolwent Wydziału Weterynaryjnego na Akademii Rolniczej w Lublinie, obecnie mieszkaniec Mielca, pan Włodzimierz Kłaczyński.

Laureat nagród: „Profili” za „Wronie Pióra”, Nagrody im. Juliana Przybosia przyznanej przez Wojewodę Rzeszowskiego za „Popielec” oraz Nagrody im. Witolda Hulewicza (2013)za całokształt twórczości. Autor książek: „Wronie pióra”, „Anioł się roześmiał, „I pies też człowiek”, „I kot ma duszę”. Pięciotomowej epopei „Miejsce” i powieści „Zasiek polski”, powieści radiowej „Skorpionada” oraz sztuk teatralnych „Oficyna”, „Placówka” i scenariusza filmowego powieści „Anioł się roześmiał”. Chociaż nie są to powieści autobiograficzne, zawierają mnóstwo epizodów z jego dzieciństwa. Także epizodów z okresu pracy w charakterze wiejskiego weterynarza zmagającego się z trudami funkcjonowania w warunkach pozbawionych podstawowych zdobyczy cywilizacji, jak chociażby światła. Pan Włodzimierz wspominał niektóre z tych dramatycznych zdarzeń ukazując ich wpływ na własną twórczość, a zaproszeni goście z zainteresowaniem słuchali. Po zakończeniu części oficjalnej z Sali teatralnej przenieśliśmy się do bardziej kameralnych warunków kawiarni DK LSM, gdzie przy lampce wina pisarz szczególną uwagą objął uczestników spotkana, którzy chcieli usłyszeć jeszcze więcej szczegółów dotyczących rzeczywistości opisanej w powieściach . Wzruszające było także spotkanie „ po latach” z kolegami ze studiów .

Niewątpliwą atrakcją i ozdobą wieczoru był występ uczennic Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego, współpracującego z Lubelskim Oddziałem Chórów i Orkiestr prowadzonego przez prof. Tadeusza Rokickiego.

Możliwość jednoczesnego goszczenia w progach Salonu wielu znakomitych osób, była dla mnie, jako gospodyni spotkania i zaszczytem i wyzwaniem. Serdecznie Wszystkim Państwu dziękuję i zapraszam do Salonu po wakacjach.

Jadwiga Jaśkowiak
w ramach Salonu Literacko Artystycznego Jadwigi Jaskowiak.

P.S. Oto kilka zdjęć ze spotkania z p. Włodzimierzem Kłaczyńskim, które odbyło się 2 czerwca 2014 r.

 


SALON LITERACKO ARTYSTYCZNY JADWIGI JAŚKOWIAK
Zaprasza
2 czerwca 2014 r. (poniedziałek)

na spotkanie z pisarzem, laureatem nagród: „Profili” za „Wronie pióra”, nagrody im. Juliana Przybosia przyznanej przez Wojewodę Rzeszowskiego za „Popielec” oraz nagrody im. Witolda Hulewicza (2013) za całokształt twórczości.
WŁODZIMIERZEM KŁACZYŃSKIM

wkmale
temat spotkania:
Zobaczyć rzeczywistość
miejsce:
Dom Kultury LSM, Lublin, ul. Wallenroda 4a
2 czerwca 2014 r. 2014 r. (poniedziałek), godz. 18.00
sala widowiskowa DK LSM
Wstęp wolny

 

2czerwcasa

2014_06_02-WLODZIMIERZ-KLACZYNSKI_21-1

2014_06_02-WLODZIMIERZ-KLACZYNSKI_21-2



Spotkanie z poetą Janem Rychnerem i muzykiem Mariuszem Krakowskim.

           Dnia 11 marca 2014 roku, odbyło się kolejne spotkanie poetyckie w ramach Salonu Literacko Artystycznego Jadwigi Jaśkowiak, w DK LSM w Lublinie. Tym razem gościem Salonu był Jan Rychner, poeta, muzyk, animator kultury, prozaik. Chociaż od lat mieszka w Warszawie, mówi o sobie „Lubelak, Lublinianin”, urodził się bowiem i dorastał w Lublinie. Podczas spotkania, wielokrotnie z sentymentem ale i nutą goryczy, wspomniał dzieciństwo i młodzieńcze lata spędzone w dzielnicy Bronowice, w najbliższym sąsiedztwie obozu zagłady na Majdanku. Owe czasy, opisał w swojej książce prozatorskiej, do której często nawiązywał. Poeta, sam czytał wiersze z tomu „Rosa erotica ”, a na keyboardzie grał Mariusz Krakowski, muzyk z Warszawy, który skomponował muzykę do części utworów. Mam nadzieję, że nie tylko ja odczułam magiczną atmosferę tego wieczoru. Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym do Salonu.


Gospodyni Salonu Jadwiga Jaśkowiak

P.S. Oto kilka zdjęć ze spotkania w DK LSM w Lublinie.

 

1

2014_03_11-JAN-RYCHNER2-(1)2-1

2014_03_11-JAN-RYCHNER2-(1)2-2

 
2

JAN-RYCHNER-ZAPROSZENIE-male
 



Salon Literacko–Artystyczny Jadwigi Jaśkowiak
Zaprasza

11 marca 2014 r.( wtorek ), godz. 18.00 na niezwykłe spotkanie z warszawskim poetą urodzonym w Lublinie, Janem Rychnerem muzykiem, animatorem kultury, członkiem II WO SAP) i promocję tomu wierszy poety „Rosa Erotica”. Spotkanie z udziałem muzyka i kompozytora z Warszawy, Mariusza Krakowskiego.

Temat spotkania: „Poezja – miłość po tamtej stronie dnia”

Miejsce spotkania:
Dom Kultury LSM, Lublin, ul. K. Wallenroda 4a, Sala kameralna, Wstęp wolny.


Gospodyni Salonu
Jadwiga Jaśkowiak


 

Otwarcie Salonu literacko-artystycznego Jadwigi Jaśkowiak
www.agniart.pl
www.domkulturylsm.pl


Dnia 11 lutego 2014 r.
w Domu Kultury LSM odbyło się uroczyste
otwarcie

Salonu literacko – artystycznego Jadwigi Jaśkowiak

Wydarzeniem inaugurującym działalność Salonu było
spotkanie poetyckie z

Alicją Patey – Grabowską – Steffen

Otwarciu towarzyszyły dźwięki muzyki klasycznej Vivaldiego, które z obrazami Jadwigi Jaśkowiak
rozpiętymi na sztalugach – tworzyły swoiste tło spotkania. To podwójne wydarzenie: otwarcie Salonu
Literacko – Artystycznego oraz Duchowa Uczta z Alicją Patey-Grabowką uczczono lampką wina w sali
kawiarnianej DK LSM, na którą zaproszeni zostali wszyscy Goście Salonu. W przyjaznej atmosferze można
było porozmawiać z poetkami.

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć ze spotkania inaugurującego działalność Salonu Literacko-
Artystycznego.

Gospodyni Salonu
Jadwiga Jaśkowiak

OTWARTY

Otwarcie Salonu literacko-artystycznego Jadwigi Jaśkowiak
www.agniart.pl
www.domkulturylsm.pl

_



   Pisze, maluje, podróżuje. Jadwiga Jaśkowiak ( z domu Mitura) urodziła się w małej ale pięknie położonej w dorzeczu Tyśmienicy i Wieprza, lubelskiej wiosce Pożarów koło/Kocka. Absolwentka Wydziału Ekonomicznego UMCS w Lublinie, Podyplomowego Studium filozofii i etyki KUL. Związana z TPSP w Lublinie.

   Studia filozoficzne, oswoiły ją z metafizyką, pozwoliły otworzyć się na szeroko pojętą filozofię życia. Zwiedziła kraje Europy, Afryki, Azji. Jako doskonały obserwator rzeczywistości, uczucia i emocje wyraża pędzlem, i piórem.

   Debiutowała w „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim” (2011, nr 1-4). W 2012 r. wydała tom wierszy „Wypełnione światłem”, zbiór opowiadań „To zdarzało się w piątek”, a w 2013 r. poemat „Kosmogonia miłości” w Oficynie wydawniczej „STON 2” w Kielcach. Wiersze drukuje w almanachach, np. krakowskiej Oficyny Konfraterni Poetów, czasopismach, m.in. „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim”.

Dom Kultury LSM
ul. Konrada Wallenroda 4a, 20-607 Lublin
11 lutego 2014 (wtorek)
godz. 18.00, sala widowiskowa DK LSM

Zapraszamy



2014_02_11-Alicja-Patey_Grabowska1-(1)-1
2014_02_11-Alicja-Patey_Grabowska1-(1)-2


Wieczór poezji z Jadwigą Jaśkowiak w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie 7 stycznia 2014 r.



Fot. Alicja Buczek

Zaproszenie

Zapraszamy do obejrzenia: w atmosferze poezji i malarstwa, czyli spotkanie autorskie Jadwigi Jaśkowiak w kazimierskiej i nałęczowskiej bibliotece 1 i 5 sierpnia 2013 r.

Oto kilka zdjęć z wieczoru autorskiego, na którym Jadwiga Jaśkowiak promowała swoje najnowsze książki: zbiór opowiadań „To zdarzało się w piątek”, oraz poemat „Kosmogonia miłości”.

Zapraszamy do obejrzenia: spotkanie autorskie 21.11.2013 w DK LSM

1

2

ZAPROSZENIE 21

AKANT

Promocja książki „To zdarzało się w piątek”

Promocja poematu „Kosmogonia miłości”