O mnie

Jadwiga Jaśkowiak

Jadwiga JaśkowiakPochodzi z Lubelszczyzny. Urodziła się w Pożarowie – malowniczo położonej wiosce w dorzeczu Tyśmienicy i Wieprza. Tam kształtowała się jej wrażliwość, rozwijana po przeniesieniu się rodziny do Lublina. W szkole średniej zetknęła się z polonistką, która zaszczepiła w niej miłość do literatury pięknej i twórczego życia. Ukończyła studia Ekonomiczne na UMC i Podyplomowe Studium Filozoficzno – Etyczne na KUL.
Szczęśliwie udało jej się pogodzić obowiązki rodzinno-zawodowe z pasją malarską. Uczęszczała na zajęcia z rysunku i malarstwa do lubelskiego TPSP, zakończone dyplomem w 1989 r. Swoje umiejętności w zakresie malarstwa i grafiki doskonaliła na zajęciach w pracowniach artystów lubelskich: Macieja Bijasa (TPSP), Ryszarda Lisa, Marka Piątkowskiego. Preferuje martwą naturę, pejzaż i portret.
W 2009 roku uzyskała kwalifikacje do pisania ikon i w tymże roku otrzymała dyplom nauczyciela Vedic Art. – sztuki opartej na zasadach zaczerpniętych ze starożytnych Wed – znanej już dziś tylko mędrcom Wschodu, Zbliżyła się do tej wiedzy w czasie licznych podróży, zwłaszcza do Indii. Poznała też Grecję, Włochy, Egipt i Bali.
Wrażenia z dzieciństwa, które kształtowały wrażliwość, charakter i dyscyplinę, wyostrzyły jej spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Medytacje i kontemplacja towarzyszące malarstwu, rozbudziły w niej potrzebę przelewania doznań – również na papier. Podczas plenerów literacko-plastycznych w Dźwirzynie k. Kołobrzegu i Kazimierzu Dolnym zaprezentowała się jako poetka i prozatorka. Zachęcona opiniami obecnych na nich twórców, zdecydowała się na wyjście ze swoją twórczością do szerszego kręgu Czytelników.

/ z Wypełnione światłem, 2011, Stanisław Nyczaj /

Jadwiga Jaśkowiak_Debiutowała w „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim” (2011, nr 1-4). W 2012 r. w Oficynie wydawniczej „STON 2” w Kielcach wydała tom wierszy Wypełnione światłem, zbiór opowiadań To zdarzało się w piątek i Crane,s dream – A flying course, a w 2013 r. dwujęzyczny poemat Kosmogonia miłości (wyróżniony nagrodą Świętokrzyskiego GUSTAWA w dziedzinie poezja). W 2015 r, ukazał się kolejny tom poetycki jej autorstwa Obrazy w szybie, wydany w Wydawnictwie POLIHYMNIA Sp. z. o.o. w Lublinie.
Wiersze drukuje w almanachach i czasopismach literackich, m.in. w Oficynie Konfraterni Poetów w Krakowie.